W połowie grudnia 2017 roku drukarnię opuściła kolejna płyta zespołu - "Praeterito Futurum". Nagrana w 1997 roku, w krytycznym dla istnienia zespołu momencie, kiedy ważyły się losy grupy. W studiu "Manta" w Warszawie obok muzyków pojawił się wtedy wieloletni, nieżyjący już, przyjaciel zespołu Jarek Bielenia, to jego autorstwa są w większości partie syntezatorów. Premiera płyty wydanej przez Antenę Krzyku miała miejsce 8 lutego 2018. Impulsem do ponownej działalności koncertowej grupy w 2015 roku stały się właśnie tamte nagrania, które po latach zostały zmiksowane przez KINSKY, a finalną obróbką zajęli się Sokół i Gośka z zespołu Rigor Mortiss. Do charakterystycznego totalnego brzmienia grupy dodane są elementy skomplikowane strukturalnie oraz rozwiązania metryczne i harmonia inspirowane muzyką współczesną. Pierwszy raz można na płycie usłyszeć też humorystyczne odniesienia do groteski, które w kontekście "metalowego" brzmienia grupy jawią się niezwykle kontrastowo.


W trakcie sesji używano eksperymentalnych brzmień zarówno ze źródeł elektronicznych (syntezatory, samplery) jak i klasycznych (celowe uszkodzenia przewodów czy stosowanie mikrofonów niezgodnie z przeznaczeniem. Fortepian preparowany oraz użycie wkrętaków zamiast kostki do gitary osłabia totalny przekaz grupy, która z sobie tylko wiadomych powodów, nadal uprawia eklektyzm. Zdjęcia wykorzystane przez Łukasza Rychlickiego do projektu okładki zespół wykonał w Monastyrze Rylskim w Bułgarii (freski) oraz w Sienie (głowa św. Katarzyny). Płyta ukaże się również w wersji winylowej.


W grudniu 2015 roku z propozycją nagrania utworu inspirowanego twórczością Witkacego wystąpiło Narodowe Centrum Kultury. "Inteligencja nie ma być tępiona lecz przeflancowana" to pierwszy nagrany od lat utwór grupy.


23 marca 2016 roku po długiej walce z chorobą odszedł od nas Jarek Bielenia. Przyjaciel zawsze serdeczny i uśmiechnięty. Wierzył  w zespół  i wspierał go od samego początku. Współtworzył płytę "Praeterito Futurum".


Zimą 2015/2016 ukazuje się winylowa reedycja (Antena Krzyku) - dwa krążki z materiałem z płyty "Copula Mundi" oraz unikatowe wielokolorowe wydanie samej płyty.


W 2015 roku miał miejsce powrót zespołu na scenę. Grupa zagrała ponad 20 koncertów. Kinsky powrócił w zmienionym składzie - Artura Koczergę zastąpił Tomasz Bandyra. Z ważnych miejsc Kinsky w 2015 roku odwiedził Off Festiwal, Match&Fuse Festiwal w Warszawie, odwiedził między innymi Poznań, Łódź, Gdynię, Wrocław, Lublin czy Olsztyn. Jesienią 2015 roku ukazała się reedycja płyty "Copula Mundi" (Requiem Records), a razem z nią biograficzny dodatek w postaci książeczki ze zdjęciami i artykułami o grupie z lat 90'.


ZAPRZESZŁOŚĆ

W 1994 Kinsky wziął udział w festiwalu w Jarocinie. W styczniu 1995 muzycy dokonali kolejnych nagrań (czterech utworów) w studiu Warszawskiej Akademii Muzycznej. We wrześniu Kinsky wystąpił m.in. na wernisażu malarza Grzegorza Plewińskiego w bydgoskiej Wieży Ciśnień, a wiosną następnego roku zawiesił działalność.

Latem 1993 Kinsky wziął udział m.in. w festiwalu S'trash'ydło (miał również wystąpić na festiwalu w Jarocinie, ale doszło do zamieszek sprowokowanych przez ochronę i koncert odwołano. Jesienią 1993 roku Kinsky przystąpił do nagrywania debiutanckiej płyty Copula Mundi, która ukazała się w grudniu nakładem niemieckiej wytwórni z oddziałem w Polsce - SPV Poland.

Kinsky powstał w Warszawie w styczniu 1992 z inicjatywy czterech studentów filozofii i nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Miesiąc później grupa zadebiutowała na scenie w warszawskim klubie "Fugazi" występując u boku Armii. W marcu w studiu Roberta Brylewskiego "Złota Skała" muzycy nagrali swoje pierwsze cztery utwory po opublikowaniu których Kinsky został okrzyknięty "najbardziej progresywnym zespołem lat dziewięćdziesiątych w naszym kraju".